Jdi na obsah Jdi na menu
 


Freedom Tower

 

ObrazekFreedom Tower (Věž svobody) je mrakodrap, jehož stavba probíhá nedaleko místa zničených „newyorských dvojčat“, Světového obchodního centra (World Trade Center). Stavba by měla být dokončena v roce 2011, navrhl ji architekt Daniel Libeskind.

Základem mrakodrapu jsou tři ocelové sloupy vztyčené 19. prosince 2006, z nichž jeden je popsán tisíci ručně psaných vzkazů jako připomenutí obětí atentátů z 11. září 2001. Se svými 541 metry (1776 stop) bude patřit mezi nejvyšší budovy světa.

Na vrcholu této budovy má být postavena vyhlídková restaurace Okna do světa, tak jako tomu bylo u dřívějších dvojčat. Největší zajímavostí projektu jsou Zahrady světa, které by se měly nacházet v nejvyšších patrech budovy, půl kilometru nad místem nazvaným Klín světla. V těchto místech, pouze v určitý okamžik jednou za rok, nebudou dopadat žádné stíny. Tím okamžikem je čas mezi 8:46 a 10:28 dne 11. září 2001, což je doba, která uplynula mezi nárazem letadla do první věže a zřícením druhé věže Světového obchodního centra.

200 Greenwich Tower (budova číslo 2) bude další budova světového obchodního centra navržená architektem Normanem Fosterem (Foster and Partners). Tato 78podlažní, 411 m budova bude po Freedom tower druhá nejvyšší budova v New Yorku. Střecha této stavby bude šikmé zrcadlo ze kterého se v dopoledních hodinách budou odrážet sluneční paprsky směrem do Memorial parku a z tohoto místa neuvidíme konec Greenwich tower.

175 Greenwich Tower (budova číslo 3) další jedna z budov komplexu světového obchodního centra navržená architektem Richardem Rogersem (Richard Rogers Partnership). Bude to budova se 71 podlažími, 352 m a bude 3. největší budova WTC.

150 Greenwich Tower (budova číslo 4) bude poslední, nejnižší budova z greenwichských věží navržena architektem Fumihikem Makim (Maki and Associates). Budova bude mít 61 podlaží a 288 m.

World Trade Center 5 Do budoucna se plánuje, že tato 42podlažní budova bude ležet na místě německé banky.

World Trade Center 7 Jediná budova z komplexu světového obchodního centra která je postavená a zprovozněná (2006). Tento 52podlažní (228 m) objekt byl navržen architektem Davidem Childsem, který je známý projektem budoucí nejvyšší budovy světa Burj Dubaj, která se táhne k 700 metrům a 160 podlažím.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář